Anno scolastico 2016/2017
Naša škola je u eTwinning-u!
Autor: Snežana Kranjec, 17. 1. 2017.

Učiteljica S.Kranjec s učenicima 3.b razreda uključila se u projekt eTwinning-a "Narodni običaji tijekom poklada u Republici Hrvatskoj".

La maestra S. Kranjec con i suoi alunni della 3b, si sono inclusi nel progetto eTwinning "Usi e costumi durante il periodo di Carnevale nella Repubblica di Croazia".

Ovim projektom učenici će surađivati s razredima iz različitih krajeva RH. Osvijestit će  različitosti u folklornim običajima različitih krajeva Republike Hrvatske i njegovat će tradiciju i običaje vezane uz poklade. Prikupljat će povijesnu građu o pokladama. Razvijat će dječje stvaralaštvo, naučiti pokladne pjesme, upoznati gastronomske običaje te izrađivati maske.

Produbit će poštovanje, razvijati interes i ljubav prema narodnim običajima u kraju u kojem žive.

Njihov doprinos projektu bit će upoznati učenike iz drugih krajeva i gradova sa posebnošću našega kraja tijekom maškara.

Učenici 3.b će:

• istražiti pokladne običaje općenito (podizanje pusta; izbor kraljice karnevala; primopredaja ključa Grada; Dječja karnevalska povorka; Međunarodna karnevalska povorka; paljenje pusta)
  • proučiti maske zvončara kojih u našem kraju ima više vrsta
  • detaljno istražiti Halubajske zvončare koji su proglašeni kulturnim nematerijalnim dobrom od značaja za Hrvatsku, te su slijedom istog upisani i u Registar kulturnih dobara Hrvatske i uvršteni na UNESCO-ovu reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine svijeta ustanovljenu Konvencijom o zaštiti nematerijalne kulturne baštine u 2003. godini
  • istaknuti značaj Riječkog karnevala za naš zavičaj i domovinu općenito

Detaljna razrada projekta