Osnovna škola - Scuola elementare "Gelsi" Rijeka - Fiume

Rijeka/Fiume

PRENOTIFICHE

PREDBILJEŽBE

Per un guasto alla linea telefonica chiamare il numero

Zbog kvara na telefonskoj liniji zvati na broj

JELOVNICI/MENU'

MARENDA-UŽINA
24.-28.SIJEČNJA

RUČKOVI-SIJEČANJ
PRVI DAN/PRIMO GIORNO

2021/2022

JEDNOSTAVNA NABAVA

UDŽBENICI

« Siječanj 2022 »

e-D za učenike

E-dnevnik za učenike

Ispis statistike od 7. 12. 2011.

Povijest/Storia

Kratki povijesni pregled

OŠ-SE Gelsi djeluje u današnjoj zgradi od 01. rujna  1953. godine. Škola je utemeljena u prvim poslijeratnim godinama, ali je djelovala u zgradi današnje Osnovne škole Podmurvice.

Zgrada škole je sagrađena 1907. godine. «Stariji stanovnici ovoga kraja, Štrange i Banderova, pričaju da je bila najmodernija škola u Rijeci. Imala je centralno grijanje i tople tuševe. Njezin vanjski izgled se je mijenjao samo utoliko što je zub vremena učinio svoje... « (Isječak iz Spomenice Škole, lipanj 1964. godine).

U Povijesnoj zbirci Sveučilišne knjižnice Rijeka nalazi se školski izvještaj Gradske muške osnovne škole na Plasama (1907.) tiskan na kraju školske godine 1907./1908.

Školska zgrada je sagrađena i namijenjena školskoj ustanovi, točnije «Civica scuola elementare maschile» (nekadašnje Via Germania i Via Trieste, a današnja Vukovarska ulica) i tako djeluje do razdoblja Drugog svjetskog rata, tijekom kojeg je, zbog objektivnih razloga, djelovala dosta neredovito. U međuvremenu (1923.god.) Škola mijenja naziv u Scuola «Massimo D'Azeglio».

Zgradu je projektirao naš poznati sugrađanin Giovanni Luppis a a grasjevinske radove je izvodilo gradjevinsko poduzece u vlasnistvu Giovannia Rubinicha.Skola je imala najmodernije instalacije centralnog grijanja u Rijeci a 1909 je i uvedena struja u zgradi.

Od 1945. godine do 1953. godine u zgradi je bio smješten đački dom i učenici su pohađali nastavu u prostorima današnje OŠ Podmurvice koja je dobila naziv «Gelsi» po nazivu stabla «gelso», što u prijevodu znači «murva». To je stablo bilo karakteristično za ovaj dio grada.

Od 1. rujna 1953. godine odjeljenja na talijanskom jeziku preselila su se u današnju zgradu iz koje je odselio đački dom. Škola je počela radom s 10 odjeljenja i 337 učenika. U rujnu 1954. godine, Školi je pripojeno još pet odjeljenja na hrvatskom jeziku.

Neovisno o, tada prisutnim, poteškoćama, te  zahvaljujući entuzijazmu, nadahnuću i uloženom trudu svih djelatnika Škole, ista je nastavila s radom kao Škola s nastavom na talijanskom jeziku, odnosno kao škola na pismu i jeziku nacionalnih manjina u cilju očuvanja jezika, kulture i tradicije talijanske nacionalne zajednice Rijeke koja predstavlja dio autohtonoga stanovništva grada i same regije.

Breve cenno storico

L'OŠ-SE «Gelsi» opera nell'edificio attuale dal 01 settembre 1953. La Scuola viene costituita nei primi anni del Secondo dopoguerra, quando è operante nell’edificio dell’odierna SE “Podmurvice”.

L’edificio scolastico, che è la sede odierna della scuola, è stato ultimato nel 1907 e in base a quanto sta scritto nell‘Albo della scuola… ”i vecchi abitanti della zona di Stranga e Banderovo, narrano come questi era scuola la più moderna di Fiume. Era munita di riscaldamento centrale nonché delle docce con acqua calda. Il suo aspetto esterno si è modificato unicamente in seguito all’usura del tempo” (giugno 1964).

L’edificio scolastico viene costruito per ospitare la “Civica scuola elementare maschile” (ex Via Germania, ex Via Trieste, oggi Vukovarska), istituto che nel corso della Seconda Guerra Mondiale, prende il nome di Scuola “Massimo D’Azeglio”.

Dal 1945 al 1953 l’edificio ospita un Convitto per studenti che a loro volta frequentano la scuola situata nell’edificio  dell’odierna SE “Podmurvice”. È a questo periodo che risale la costituzione della Scuola che prende il nome di “Gelsi” dall’omonimo albero del gelso, pianta caratteristica di questo rione cittadino.

Il 01 settembre 1953, il Convitto per studenti cede il posto alle sezioni in lingua italiana della Scuola “Gelsi”, ed è questa la data in cui la stessa inizia ad usufruire degli spazi odierni. La Scuola inizia l’anno scolastico con 10 sezioni e 337 alunni. Nel settembre del 1954 alla Scuola vengono annesse cinque sezioni in lingua croata.

La scuola, nel nuovo aspetto, si assume il non facile impegno di organizzare l’attività in conformità alle nuove condizioni di vita. Indipendentemente  dalle difficoltà  e grazie all’entusiasmo, alla volontà e all’abnegazione di tutti gli operatori scolastici, la Scuola ha continuato ad esistere ed operare come scuola in lingua d’insegnamento italiana della città, precisamente come scuola per e della Comunità Nazionale Italiana che rappresenta la parte della popolazione autoctona della Città e della Regione.