OSVRT NA ŠKOLU U PRIRODI U STAROJ SUŠICI

U RAZDOBLJU OD 24. DO 26.SVIBNJA 2017

Razredne učiteljice I. b i III. b razreda s velikim su veseljem, kao i mnogih proteklih godina i proteklih generacija učenika, osmislile vanučioničnu nastavu odnosno školu u prirodi u goranskom mjestašcu Stara Sušica, u organizaciji Doma mladih. No, sada su po prvi put osjetile potrebu da pisanom riječju izraze gorčinu, koju su osjetile po završetku ovogodišnje škole u prirodi.

Naime, nekolicina roditelja u međusobnom prepričavanju poluistina i krivih navoda odnosno „gluhih“ telefona, proširila je priču o nehigijenskih uvjetima u dvorcu Stara Sušica, o pokvarenoj hrani, zarazi, pobolijevanju nakon ručka u petak i sl.

Išlo se do toga da se zvalo sve i sva, počev od Doma mladih, voditeljice dvorca Stara Sušica, Zavoda za javno zdravstvo Rijeka i Delnice, ali bez da se o tome izvijestilo učiteljice. Da bi se, nakon što se „stvar“ zahuktala, znalo pronaći brojeve tih istih učiteljica u svakakvo ne doba.

Valja znati da razredni učitelji svoje učenike vode na osobnu inicijativu u školu u prirodi. Isto, nije propisani ni obvezni sadržaj. Kako bi to učinili, svoju djecu i obitelji nekoliko dana ostavljaju kod kuće same da bi se posvetili svojim učenicima, koje isto tako - nakon cijele školske godine ili pojedine generacije od četiri godine - smatraju djelomice svojom obitelji jer s njima svakodnevno uče i rade i proživljavaju njihovo odrastanje te raznorazne dobre i loše događaje. Da,  škola u prirodi sastoji se od 24-satnog dežurstva kada te iste osobe po danu, ali i po cijele noći sjede uz nekog tko ne može spavati ili plače, ili je bolestan ili …  - tko to može platiti?

Po završetku škole u prirodi, konačno se ispostavlja da zaraze nema, da su pojedini roditelji vršili svakojake pritiske i lažno optuživali sve i sva zbog viroze pojedinih učenika. Te iste učenike, učiteljice su prihvatile da zajednički provedu vrijeme sa svojim prijateljima iako ih roditelji sa sumnjom u virozu nisu ni trebali poslati u Staru Sušicu.

Zašto sve to? Čemu takovo ponašanje koje umjesto dobrim, zlom i gorčinom vraća dobru namjeru učitelja?

I na kraju svega, nakon što su se osobe u Domu mladih osjetile prozvanima, kao i ostali koje su roditelji pozivali, stigli su rezultati uzorkovanja vode – NEGATIVNI, što znači da je voda bila zdravstveno ispravna. Ali, ako i nakon toga još uvijek netko sumnja u vjerodostojnost nalaza, neka se slobodno najavi ravnatelju Doma mladih, gdje će vidjeti i dokaz istog pa se može usput i ispričati za neistinite objede.

Eto, što učini viroza!

VAŽNO je još naglasiti da - biti učitelj nije samo profesija, to je i poziv - i to bi roditelji u svom postupanju trebali imati na umu u trenucima kada s dobrom namjerom naprave zlo pa ostave gorčinu za sobom.

Razredni učitelji i ostali djelatnici

Osnovne škole – Scuola elementare Gelsi

Anno scolastico 2016/2017

Ovdje možete preuzeti zamolbu za prestanak pohađanja nastave izbornog predmeta.

JEDNOSTAVNA NABAVA

UDŽBENICI

GELSOMINO 2017 - 2018

ŠKOLSKI LIST