Posjet Brijunima
Autor: Snežana Kranjec, 22. 4. 2024.

U petak, 19. travnja 2024. učenici III.b i IV.b razreda, u pratnji svojih razrednih učiteljica, uputili su se na terensku nastavu u NP Brijuni.

Dobrog raspoloženja i u punom sastavu iz Rijeke prema Fažani krenuli su u ranim jutarnjim satima. Po dolasku u Fažanu, nakon jutarnje marende, ukrcali su se na brod za Brijune. Na Brijunima su turističkim vlakićem započeli svoju avanturu. Vožnja vlakićem bila je vrlo poučna, a putem su vidjeli golf terene, kaštel i stare gospodarske zgrade sagrađene početkom 20. stoljeća u doba austrijske obitelji Kupelwieser. Oduševila ih je ljepota prirode i raznolikost životinjskog svijeta. Posebno ih se dojmila slonica Lanka. Uslijedila je povratna vožnja i još mnoštvo prirodnih ljepota. Napravili su kraću pauzu za kupnju suvenira i odmor. Svoj obilazak nastavili su pješice do Kuće za brodice, interpretacijsko-edukacijskog centra u kojem su saznali pregršt informacija o kulturno-povijesnoj i prirodnoj baštini otočja. Pješačka staza dovela ih je do „legende“ Brijuna, papagaja Kokija. Obilazak su završili posjetom izložbi fotografija Josip Broz Tito na Brijunima.

Po završetku razgleda Brijuna, otišli su do Labina, u Narodni muzej, u kojem se nalazi bogata muzejska zbirka. Najzanimljiviji i najuzbudljiviji dio muzej smješten je podrumu. To je replika rudarskog okna kroz kojeg su svi hrabro i s velikim uzbuđenjem prošli. Na taj način stekli su uvid u nekadašnji rad labinskih rudara.

Uslijedilo je vrijeme za nezaobilaznu slasticu, sladoled, i slobodnu igru na prostranom obližnjem igralištu.

Mali izletnici neumorni su bili i u autobusu. Nije nedostajalo zabave i pjesme, sve do Rijeke. Vratili su se u kasnim poslijepodnevnim satima, prilično umorni, ali jako dobro raspoloženi.

ALBUM

Tekst: Davorka Grdić