Anno scolastico 2017/2018

Notizie/Novosti
Terenska nastava 4.b razreda: Pazin i Motovun
Autor: Snežana Kranjec, 8. 2. 2018.

U srijedu, 7. veljače 2018. učenici IV.b razreda sa svojim su se učiteljicama uputili na terensku nastavu. Posjetili su Pazin i Motovun i upoznali neke od njihovih obilježja i znamenitosti.

Ispred Pazinskog kaštela s Pazinskom jamom u pozadini

U Pazinu, administrativnom središtu Istarske županije, prošetali su starim Kaštelom. Pazinski Kaštel, srednjevjekovna utvrda, smješten je iznad kraškog ponora - Pazinske jame. Danas je Kaštel dom Etnografskom muzeju Istre i Muzeju grada Pazina.

U Etnografskom muzeju Istre, uz stručno vodstvo, učenici su pogledali stalni postav vezan uz život stanovnika istarskog poluotoka. Izložbenim primjercima upoznali su se sa svakodnevnim životom, odijevanjem, gospodarstvom, dječjim igrama, glazbom, prehranom i stanovanjem istarskog čovjeka.

Po obilasku muzejske zbirke, učenici su sudjelovali u jednoj od tematskih radionica Moja nova-stara lutka, kojoj je cilj bio upoznati učenike s dječjom kulturom Istre – izradom igračke od krpica i vune. Svakoj od izrađenih lutkica nadjenuli su tradicijska istarska imena.

Put su nastavili prema Motovunu, naselju koje se razvilo na vrhu strmog brežuljka. Sve do današnjih dana Motovun je sačuvao svoj srednjovjekovni izgled s dva prstena zidina. Prošavši kroz stara gradska vrata, uspeli su se sve do gradskog trga i gradske lože, odakle se pruža predivan vidik na okolicu i dolinu rijeke Mirne. U Motovunu su vidjeli Crkvu Blažene Djevice Marije, Palaču Polesini (današnji Hotel Kaštel), Crkvu Sv. Ciprijana, Crkvu Sv. Antuna i mnoge druge. Upoznali su se sa znamenitim osobama koje su često boravile u Motovunu ili čiji korijeni potječu iz Motovuna (Mario Andretti - vozač automobilističkih utrka, Josef Ressel - šumar i izumitel brodskog vijka, Vladimirom Nazorom - književnikom).

Obilazak je popraćen upoznavanjem učenika sa legendama Pazina i Motovuna.

Šetnjom zidinama te slobodnom igrom na glavnom motovunskom trgu, okruženi građevinama iz mletačkog razdoblja završen je obilazak Motovuna.

Albumi s fotografijama na poveznici: 4b-Gelsi-Rijeka

Tekst: Davorka Grdić