III.a i III.b u Parku prirode Učka
Autor: Snežana Kranjec, 8. 5. 2013.

Ujutro, 8. svibnja, III.a i III.b veselo su se uputili autobusom put Učke. Na Poklonu su ih dočekali zaposlenici Parka prirode Učka.

Na prijevoju Poklon, s kojeg se pruža predivan pogled na Rijeku i dio Kvarnera, poslušali su kratku povijesnu priču o zanimljivom porijeklu njegova imena. Nakon toga je slijedio odlazak u "Učionicu u prirodi" u neposrednoj blizini Poklona, gdje se s učenicima razgovaralo o bitnim karakteristikama Parka prirode Učka, pravilima ponašanja u zaštićenom području, pripremilo ih se za odlazak u prirodu te na opasnosti u prirodi. Potom su rješavali radni listići s pitanjima i zadacima na temu biljnog i životinjskog svijeta Parka. Svaki učenik dobio je mapu koja sadrži tri radna listića, olovku s gumicom i bedž "O Učki uz igru nauči". Nakon rješavanja listića, slijedio je kratak odmor uz drvene slagalice s raznim motivima flore i faune Parka te razgledavanje stabala s natpisima vrsta.

Po završetku programa u "Učionici u prirodi" učenici su se istim putem vratili na Poklon gdje se izlet nastavio edukativnom "Malikovom stazom" duž koje su postavljene interaktivne skulpture pomoću kojih su edukatorice učenike upoznale sa kulturno-povijesnom baštinom ovog kraja te biljnim i životinjskim vrstama koje obitavaju na području Parka. Šumska staza vodi kroz idiličan krajolik primorske šume bukve i nasade lijeske do lokaliteta Rečina. Nakon proučavanja životinjskog svijeta potoka Banine, na livadi koja se nalazi tik uz njega učenici su se odmorili i marendali, nakon čega je slijedila igra na livadi i povratak do Ininog odmarališta gdje ih je čekao autobus.

Naučili su mnogo o biljkama i životinjama koje obitavaju u Parku prirode Učka i nauživali se igre na svježem zraku, okruženi pjevom ptica i vratili u školu sretni i zadovoljni.

Više o Parku prirode Učka možete pogledati na:

Ostatak fotografija možete pogledati na: